1. diák

Reggel mindig úgy kelek fel, eldöntöm: ma más leszek. Nyugodt, összeszedett és hatékony.

Ez az elhatározás általában addig tart, amíg meg nem szólal az ébresztő .

Az ébresztő ugyanis nem kérdez, csak közöl. És általában rosszkor.

Anyukám szerint háromszor szól. Szerintem viszont egyszer, csak túl hosszú ideig.

2. diák

Ilyenkor röviden átgondolom az életet, és arra jutok, hogy talán ma lesz az a nap, amikor

mindent tökéletesen csinálok. Készen állok arra, hogy a rám eső feladatokat ellássam...és ha

szükséges, a világ nehezebb kihívásait is valahogy legyőzzem. Anyának reggel ünnepélyesen megígértem,

hogy a napi feladataimat hiánytalanul elvégzem, figyelek az órán, és jó leszek.

3. diák

Reggel az idő különösen furcsán viselkedik. Amig nem kell sietni, vanszorog. Amikor viszont

már cipőt húznék, hirtelen eltűnik. de sajnos semmire sincs

idöm. Ilyenkor derül ki, hogy minden fontos dolgot este kellett volna megcsinálni. De este

meg az derül ki, hogy majd reggel.

4. diák

Ma egyedül kell mennem iskolába, mert Apa nem ér rá, hogy elvigyen. Ez egyben azt is

jelenti, hogy önálló lettem. Legalábbis reggel hét és nyolc között mindenképpen. Felveszem a

kabátomat, felveszem a cipőmet, elköszönök: sziasztok. Határozottan elindulok lefelé

a lépcsőn. (Rövid szünet) Ja... a tornazsákom! Visszamegyek érte, majd újra elindulok, most

már még határozottabban. Mert az ember, ha egyedül indul el,

igyekszik úgy tenni, mintha pontosan tudná, mit csinál.

5. diák

Az iskolába felérve a hetes terembe megyek, ami a mi föhadiszállásunk. Legalábbis általában.

közben azonban elgondolkodom, hogy nem volt-e véletlenül teremcsere.

Ilyenkor egy pillanatra megállok, és megpróbálok visszaemlékezni valamire, amire nem figyeltem eléggé.

6. diák

Végül mégis bemegyek, mert valahova be kell menni. Kiderül, hogy az első óra matematika.

A matematikaóra különösen alkalmas arra, hogy az idő múlását pontosan megfigyeljem.

Ilyenkor felmerül a kérdés, hogy vajon ki lehet-e menni. És ha igen,

milyen indokkal. Az ember több lehetőséget is mérlegel. Például, hogy pisilnie kell. Vagy hogy csuklik.

Esetleg kapar a torka. Vagy valamilyen megmagyarázhatatlan okból tinta került a szájába.

Ezek közül kell kiválasztani a legmegfelelőbbet. Végül jelentkezem. Mert a jelentkezés mindig

biztató kezdetnek tünik. És ilyenkor abban bízok, hogy a tanár egyszer csak megszán.

7. diák

A fizikaórával folytatjuk. Felelünk, ilyenkor gyorsan átgondolom, hogy mennyit tanultam.

Ma rövid idő alatt meg tudom állapítani. Semmit. Ezért más megoldást kell keresni.

Megpróbálok szomorúan nézni. Olyan arckifejezéssel, ami egyértelműen jelzi, hogy ez most nem lenne időszerű.

A tekintetem azonban úgy tűnik, nem közvetíti elég pontosan az üzenetenet.

Felszólítanak. És ilyenkor hirtelen nagyon sok mindenre gondolok.

De leginkább erre: Most nem sikerült, akkor majd legközelebb.

Hiszen mindig van javítási lehetőség. És ha ezt elégszer elmondom magamnak.

...akkor előbb-utóbb valóban úgy érzem, hogy sikerülni fog. Legalább egy ötös.

8. diák

A szünet viszont egészen más. Az rövid, de tartalmas. Ilyenkor öt perc alatt történik meg

minden, ami fontos. Amikor behozom a focilabdát, a többiek úgy néznek rám, mintha hirtelen

megnőtt volna a társadalmi jelentőségem. A szünet

egyben az étkezés ideje is. Ilyenkor bepótoljuk mindazt, amire korábban nem volt időnk.

Kenyér, kolbász, esetleg egy második tízórai. Néha egy harmadik is. Előfordul, hogy négy

kakaós csiga, öt iskolatej és egy barackos joghurt is szükséges ahhoz, hogy megfelelően

felkészüljön a következő órára.

9. diák

A szünetben elvileg kötelező lemenni az udvarra. Ez egy jól hangzó elképzelés.

A gyakorlatban azonban az ember ilyenkor inkább maradna. Ilyenkor mindig van valaki, aki figyel.

Ő az örszem. Feladata, hogy időben jelezze, ha közeledik az ügyeletes tanár.

Ez azonban nem mindig elegendő. A tanár igy is bejön.

Körbenéz, és megállapítja, hogy a terem állapota hagy némi kívánnivalót maga után.

Felszülit bennünket, hogy szedjük össze a szemetet. Végül mégis le kell menni. Úgy döntök

nem veszem fel a kabátot, hiába mondják, hisz majd én tudom.... nincs is olyan hideg.

Tiz perc után azonban...

10. diák

Végre vége az iskolának. Úgy érzem, hogy egy fontos szakaszt sikeresen magam mögött hagytam.

A menzán most nincsenek sokan. Nem kell várnom. Ez már önmagában biztató.

Megnézem, mi a menü. Szeretem. Eszem. Még egy kicsit eszem.

Aztán úgy érzem, hogy most már biztosan eleget ettem. Tele a hasam.

11. diák

Hazamegyek. Az ember ilyenkor úgy érzi, hogy most már tényleg megérkezett.

Leveszi a cipőjét, leteszi a táskáját...és egy rövid időre úgy gondolja, hogy most

pihenni fog. Ez egy fontos elhatározás. Különösen azért, mert általában hosszabb ideig tart,

mint terveztük. Egy idő után azonban eszébe jut, hogy még vannak feladatai. Például a házi feladat.

Jaj... mit érzek ilyenkor:

12. diák

Anyáék hazaérnek. Gyorsan átgondolom, hogy mit is csináltam eddig. És hogy ebből mi az ami látszik.

A kettő ugyanis nem mindig ugyanaz. Megkérdezik, hogy milyen volt a nap Ilyenkor röviden válaszolok.

Meg azt is, hogy mi volt az iskolába Semmi különös. Ez általában elegendő információ.

Később azonban, amikor már nem kérdezik... hirtelen eszébe jut még nagyon sok minden.

És akkor elkezdem mondani.

13. diák

Este még egyszer átgondolom a napomat. Hogy mit csináltam jól... és mit lehetett volna egy

kicsit jobban. És arra jutok, hogy holnap majd más lesz. Nyugodt, összeszedett és hatékony leszek.

Ez az elhatározás estére mindig egészen meggyőzőnek tűnik. És az ember ilyenkor azt

is észreveszi, hogy bár a nap néha kicsit zaklatott... néha sietős... és időnként kissé zilált...

mégis egészen kerek egész. Mert ilyen a kamaszélet. Nem mindig egyszerű, nem egyértelmű

...de legalább soha nem unalmas.